İçeriğe geç

Gerede Deri Ürünleri

Gerede denilince akla gelenlerden birisi Deri, Dericilik olacaktır. Gerede ve Geredeliler adeta deriyle bütünleşmiştir. İlçedeki ekonomik hayat neredeyse deriye ve buradaki sektörün geleceğine endekslidir. Gerede’de dericilik hakkındaki bilgileri içeren yazımızı daha önce yayınlamıştık. Tabiki deri sektörünün içinde olmayan birisi için deri demek deri ürünleri ile eşdeğerdir diye düşünebiliriz. Deri ayakkabı, deri mont, deri çanta, deri, cüzdan, deri kemer, deri eşyalar… İnsanların et yeme alışkanlıklarının sonucu olarak ortaya çıkan derileri, işlenerek çeşitli ürünler için kullanılabilecek bir materyal haline gelmektedir. Deri, gösterdiği mükemmel özellikler sayesinde çok çeşitlü ürünlerin yapımında kullanılan özellikli, arzu edilen bir materyal konumundadır.

Şunu belirtmek gerekir ki “Deri üretimi” ile “deri ürünleri üretimi” farklı seöktörlerdir. Deriler tabakhanelerde (deri fabrikaları) üretilir. Bazı ülkelerdeki örnekleri istisna olarak kabul edersek, deri ürünleri tabakhanelerde üretilmez. Tabakhaneler, deri üreticileri; hayvandan yüzülmüş deriyi işleyerek, deri ürünü üreticilerinin kullanacağı ürün olan bitmiş deri haline getirirler. Yani deri üreticileri (tabaklar), tabakhanelerde hamderiyi işlerler ve ayakkabıcının, deri giysi üreticisinin, kemercinin, çantacının kullanacağı materyal olan deriyi üretirler. Bu şekilde izah ettikten sonra deri üretimi ile deri ürünü üretiminin farklı işler olduğu daha iyi ortaya çıkacaktır.

Bu açıklamalardan da sonra Gerede denilince akla gelen deri tanımı ile ilgili konu daha iyi anlaşılacaktır. Gerede’de asıl olan iş deri üretimidir. Derinin tabaklanması ve deri ürünü üreticisinin kullanabileceği bir materyal haline getirilmesi işlemidir. Bu yüzden klişe bir tepki olan Gerede’de “deri ayakabı ucuz olmalı ama değil”, “deri mont ucuz olmalı, satılmalı” veya “neden Gerede’de deri ürünleri satılmıyor”, “Hani Gerede’de deri üretimi çoktu” gibi daha da artırabileceğimiz soruların bir açıdan yersiz olabileceğini görmüş oluruz. Gerede’de istediğiniz kadar bitmiş deri bulabilirseniz, fakat bu deriler nasıl Gerede bir üretim merkezi ise; farklı yerlerde bulunan deri ürünü (ayakkabı, çanta vs.) üretim merkezlerine bir ürün olarak satılmaktadırlar. Tabi ki şu düşünülebilir “derisi üretiliyorsa ürünü de üretilsin”. Bu cümle çeşitli açılardan tartışılabilir de; fakat bu işin doğru olanı: yıllar boyunca uzmanlaşılmış olan konuda yani deri üretiminde ilerlemektir. Bildiğimiz işi kuralına göre, dünya standartlarıan göre oynamak Gerede için daha iyi olacaktır. Tabi ki deri üretimi yanında Gerede ile özdeşleşen bir sektör de kemer üretimidir. Hepsi deri kemer üretmese bile üretibilecek donanıma ve kapasiteye sahip çok sayıda kemerci, kemer imalathanesi vardır.  Bu açıdan bakıldığında ise deri üretiminin, Gerede’de deri kemer üretimini tetiklediği de görülmektedir.

Özetlemek gerekirse, Gerede’de deri ürünlerini; hayal ettiğiniz, düşündüğünüz kadar bulamayabilirsiniz. Ama bunun sorumlusu Gerede veya deri üreticileri değildir. Bu tamamen deri üretimi ile deri eşya üretimi arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Tabi ki hazır bol miktarda bitmiş istediğimiz tarzda deriye ulaşabileceğimiz bir yerde deri ürünlerinin, deri eşyaların üretiminin de çok olması gerektiği düşünülebilir. Bu bir eksiklik olarak ifade edilebilir. Ama yazı boyunca anlatılmaya çalışıldığı gibi Gerede’nin asıl işi DERİ ÜRETİMİDİR. Gerede’nin üretime dayalı ekonomik geleceği için de yapılması gereken ayakkabı, mont, çanta vs. üretimi değil, mevcut deri üretimi konusunda kafa yormaktır.

Ayrıntılı bilgi için: geredederi@hotmail.com

 

Kategori:AyakkabıGerede Deri Sanayi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın