İçeriğe geç

Gerede Tabakhaneler

Tabakhane kavramı her insan tarafından bilinmese de Geredeliler veya Gerede ile irtibatta olan kişiler için çok tanıdık bir kavramdır. Gerede’de 120 civarında tabakhane faaliyet göstermektedir. Bunlardan çoğunluğu aile firması diyebileceğimiz küçük atölyelerdir. Firma sahibi ve aile fertleri dışında sürekli çalışan işçileri azdır. İş olduğunda günlük yevmiye ile işçi ihtiyaçlarını karşılarlar. Tabakhanelerden bir kısmı ise büyük ölçekte üretim yapan, çok sayıda kişi istihdam eden işletmelerdir. Gerede’de mevcut yerindeki tabakhaneler, fiziksel koşulları açısından eski durumda kalmıştır. Deri Organize Sanayi’sinde inşaat süreçleri başlamış olup, önümüzdeki yıllarda Gerede’de deri üretimi yapmak isteyenler Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstermek zorunda kalacaklardır.

Dericiler Şehri Gerede
Dericiler Şehri

Tabakhaneyi Deri Fabrikası olarak tarif etmek mümkündür. Türk Dil Kurumu’na göre tabakhane: “Hayvan postunu kullanılacak duruma getirme işleminin yapıldığı yer, sepi yeri” olarak ifade edilir. İngilizce olarak dünyada en çok: TANNERY kelimesi ile ifade edilir. Tabaklamak, en basit manasıyla hamderiyi kullanılabilecek forma dönüştürme işlemidir. İşte bunun yapıldığı yerlere de tabakhane denmektedir. İngilizcede tabaklamak: Tanning olarak ifade edilir. Tabaklamanın yapıldığı yer anlamında ise tabakhane olarak Tannery ifadesi kullanılır.

Gerede Tabakhanelerinde her ne kadar fiziki koşullar uygun olmasa da, ortak kullanım atölyeleri (Geredeliler buraları şirket olarak adlandırır) sayesinde deri üretimi dünya standartlarında yapılabilmektedir. Gerede Tabakhanelerinde son teknoloji makinalar, kimyasallar kullanıldığı için üst düzey deri üretimi gerçekleşebilmektedir. Bunlara ek olarak Gerede’deki dericilik alanındaki kalifiye iş gücü üst sevidedir. Bu sebeple istenilen karakterdeki büyükbaş deriler yılların birikimi ve tecrübesi ile kolaylıkla elde edilebilir.

Gerede’deki tabakhanelere ulaşmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz: geredederi@hotmail.com

Gerede Deri Sanayi ve Gerede’de Dericilik ile ilgili yazımızdan da yararlanabilirsiniz.

Kategori:Gerede Deri Sanayi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın