İçeriğe geç

Eldivenler Hakkkında Herşey – “GLOVES AND GLOVE-MAKING” Kitabı

Bu hafta, geçen sene edindiğim GLOVES AND GLOVE-MAKING adlı kitabı okuma fırsatı buldum. Kitabın yazarı dünyada deri endüstrisinin bilindik bir ismi Mike Redwood. Kendisi deri endüstrisi konusunda önemli bir uzman ve ayrıca Internet ve sosyal medyada deri endüstrisi ile ilgili paylaşımları ile bilinmekte. Eldivenler ve özellikle deri eldiven üretimi ise en çok ilgilendiği konulardan.

Deri ürünlerini sayarken her nedense eldivenleri saymayı genelde unuturuz. Ayakkabı, mont, kemer, çanta, döşemelik deriler daha çok aklımıza gelir. Fakat eldivenler de deri ile özdeşleştirilmiş kullanım materyallerinden biri. Günümüz tüketim koşullarının etkisi ve ayrıca ülkemizde eldivenlerle ilgili çok fazla ayrı bir kültür olmadığından olsa gerek – en azından İngiltere, Fransa gibi ülkelere nazaran – genel olarak deri sanayinin pek gündeminde olmayan bir kavram eldiven ve eldiven yapımı.

Kitaba gelecek olursak, kitapta resimsel bir anlatım mevcut. Çok ilginç resimler açıklamalarıyla birlikte verilmiş. Derinin özel konumu sürekli vurgulanmış ve tüm tarih boyunca da hissedilir seviyede.

Kitapta eldivenler ve eldivenlerin geçirdiği değişimlerle ilgili açıklayıcı ve ilginç bilgiler mevcut. Kitabı deri ile ilgilenen herkesin yanı sıra özellikle modayla ve modanın tarihsel gelişimi ile ilgilenenlerin de okumasının çok yararlı olacağı kanaatindeyim.

Mike Redwood’a böyle değerli bir eseri oluşturduğu için teşekkürlerimizi sunmamız gerekiyor.

Kitabın google kitaplar linki: https://books.google.com.tr/books/about/Gloves_and_Glove_making.html?id=9wBIvgAACAAJ&redir_esc=y

Kitabı amazon gibi sitelerden kolaylıkla edinebilirsiniz.

geredederi@hotmail.com

Kategori:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın