İçeriğe geç

Dericiler Şehri Gerede TRT Haber’de

Haber metni geredeyenigun.com adlı siteden alınmıştır.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın en büyük projelerinden biri olan, Türkiye’nin tek Deri İhtisas Sanayi olan Deri OSB’yi TRT gündemine aldı.  

Deri OSB’de yaşanan gelişmeler geçen hafta TRT’nin gündemine taşındı. TRT haber bülteninde Deri OSB’de yükselen fabrikalara dikkat çekildi ve deri işleme merkezinin artık Avrupa standartlarında modern işlemenin yapıldığı Gerede olduğuna yer verildi.

TRT’de yayınlanan haberde, Dericiler Şehri olarak bilinen Gerede’nin Türkiye’nin deri üretim merkezi olma yolunda ilerlediğinden bahsedildi. Haberde, “Fabrikalarda ham deriler işlenerek ayakkabılık deri başta olmak üzere deri materyallerinin kullanıldığı tüm ürünler için üretim yapılıyor. Türkiye’nin tek Deri İhtisas Sanayi olan Gerede, ülkenin en önemli deri tedarik merkezi olarak da dikkat çekiyor. İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki 1 milyon 360 bin metrekare alan üzerine kurulan Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 fabrika faaliyete geçerken 50 fabrika da yapı ruhsatı alarak inşaat çalışmalarına başladı. Yerli ve milli teknolojinin kullanıldığı Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde ayakkabı derisinin yanı sıra üretilen farklı deri ürünleri de dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediliyor.”denildi.

“Gücümüzü göstereceğiz”

Kamera karşısına geçen Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise Deri İhtisas Sanayi’nin Türkiye’de Gerede’de tek olduğuna dikkat çekerek, “Gerede Deri Organize Sanayi, ilçe ekonomisinin belkemiği ve lokomotifi. Gerede’de bulunan Deri İhtisas, sanayi olarak Türkiye’de tek. Şu an geldiğimiz nokta itibariyle burada 1 milyon 360 bin metrekarelik alanda yaklaşık 128 adet parsel var. 3 bin, 6 bin ve 9 bin metrekarelik parseller var. Burada yerli ve milli teknoloji kullanılıyor. Üretim ve kapasitemizi artırmak için çalışıyoruz. Yerli ve milli sanayimiz ile uluslararası alanda deride gücümüzü göstereceğiz.”diye konuştu.

“600 ton deri işleyecek kapasiteye ulaşacağız”

Gerede Deri Organize Sanayi Bölge Müdürü Hakan Özyiğit ise organize sanayinin 1 milyon 360 bin metrekare alanın üzerine konuşlandığını açıklayarak, “128 sanayi parselimiz mevcut. 50 fabrikamız yapı ruhsatını alarak inşaat çalışmalarına başladı. Fabrikalardan 11 tanesi faaliyete başladı. Mevcut alanımızda günlük 200 ton üretim kapasitesi var iken organize sanayi bölgesinde 600 ton ham deri işleme kapasitesine sahip olunacak” şeklinde konuştu.

Kategori:Gerede Deri Sanayi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın