İçeriğe geç

Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesinde Üretim Başladı

Deri sektöründeki küçülme ve sorunlara rağmen her dönemde Türkiye’deki en canlı deri merkezi olma özelliğine sahip olan Gerede Deri Sanayisi, Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesine taşınmaya başladı ve bazı işletmeler Deri Organize Sanayi Bölgesinde üretime de başladı.

Üretime başlayan ilk işletmeler Öz Mizan Deri ve Tek-Nik Kimya oldu.

TEK-NİK Kimya günlük 40 ton hamderi işleme kapasiteli tesisinde üretime başladı. Tesiste büyükbaş hamderiler tabaklanmış deri haline kadar işleniyor ve deri üreticilerine yarı mamul deri olarak teslim ediliyor.

TEK-NİK KİMYA Tesisinin genel görünümü

Tesise gelen hamderilere ISLATMA-YUMUŞATMA, KIL GİDERME-KİREÇLİK, ETLEME, YARMA, KİREÇ GİDERME, SAMA, PİKLE ve KROM TABAKLAMA işlemleri uygulanıyor. Derilerin taşınmasında konveyör bant sistemleri kullanılıyor. Tesiste deri sektöründe dünya standartlarındaki son teknoloji üretim sistemi kullanılıyor. Dolaplardaki işlemlerle ilgili parametreler otomatik olarak yönlendiriliyor ve tüm üretim eğitimli ve tecrübeli deri mühendisleri ve teknikerlerinin kontrolünde gerçekleştiriliyor.

TEK-NİK KİMYA DERİ ÜRETİM DOLAPLARI

Mamul deri üretimi yapan Öz Mizan Deri de Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlamış durumda.

Firma mamul büyükbaş deri üretimi gerçekleştiriyor. Özellikle tabaklanmış derilerin RETENAJ, BOYAMA, YAĞLAMA işlemleri ve deri kuruduktan sonraki son işlemler olan FİNİSAJ işlemleri için son teknoloji çalışan bir sistem oluşturulmuş. Tesis sadece yarı mamul deriden değil hamderiden de üretim yapılabilecek şekilde de dizayn edilmiş.

Öz Mizan Yaş Bitim İşlemleri Dolapları

Gerede Deri Sanayisindeki mevcut tabakhanelerle kıyaslandığında özellikle fiziksel koşulların rahatlığı ön plana çıkmakta. Tüm makina ve ekipmanlar monte edildikten sonra bile çok geniş alanlar kalmış durumda. Fabrikaya ilave makinalar ve sistemler çok rahat şekilde kurulabilir bir hal almış. İnsan gücünün verimsiz kullanımı bu fabrikalar ile minimuma inmekte.

Öz Mizan Finisaj Bölümü

Gerede Deri Sanayisi yılların birikimiyle dünya standartlarında kimyasallar, makinalar, eğitimli ve tecrübeli işgücü ile üretim yapmaktadır. Bu tesisler ile fiziksel koşulların da iyileşmesi sayesinde Gerede dünya deri sektörüyle rekabet edebilir konumda kalacak ve yeni bir Gerede Derisi imajını çizebilecektir. Yakın zamanda başka firmaların da üretime başlaması ve artık eski Tabakhaneler diyebileceğimiz Gerede Deri Sanayisinde üretime devam eden birçok firmanın da inşaatlarının tamamlanması sonunda bölgeye taşınması büyük heyecanla beklenmektedir.

Kemal KILINÇ – Deri Yüksek Mühendisi

geredederi@hotmail.com

Kategori:Deri TeknolojisiGerede Deri Sanayi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın