İçeriğe geç

Deri Üretim Aşamaları

Deri Üretim İşlemleri – Deri Nasıl İşlenir?

Deri üretimi zahmetli bir işlemdir. Deri birçok işlemden geçerek kullanılablir hale gelir. Derinin hamderiden, bitmiş deri haline gelinceye kadarki aşamalarını anlatan Stahl firmasının videosunu inceleyebilirsiniz.

Genel olarak deri işlem bamamaklarını aşağıdadan okuyabilirsiniz. Deri üreticisi, teknoloğu, mühendisi, teknikeri; bu işlem basamaklarını dizayn ve modifiye ederek istenilen karakterdeki deriyi elde eder. Deriyi isterse tahta kadar sert, isterse de kumaş kadar yumuşak hale getirebilir. Deri işlem basamakları standart olarak aşağıda verilmiştir, fakat istenilen deri karakterine göre bu işlemlerde ve sırasında değişiklikler yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için geredederi@hotmail.com

DERİ ÜRETİM AŞAMALARI

KONSERVASYON: Deri hayvandan yüzüldükten sonra bakteri faaliyetine son derece açık bir hale gelir ve hızla bozulmaya başlar. Bunu önlemek için çeşitli metotlar ile deri koruma altına alınır. En çok uygulanan metot ise derinin tuzlanmasıdır. Tuzlama işlemiyle derinin su seviyesi düşürülür ve bakteri faaliyeti önlenir.

ISLATMA-YUMUŞATMA: Islatma işlemiyle derinin doğal şişkin yapısı yeniden kazandırılır ve derideki kirli maddeler, çözünebilir proteinler ve konservasyon işlemi için kullanılan maddeler deriden uzaklaştırılır.

KIL GİDERME – KİREÇLİK: Deri üzerindeki kıllar ve epidermis tabakası uzaklaştırılır, derideki doğal yağların sabunlaşması sağlanır ve tabaklama maddelerinin bağlanarak sağlam bir yapı oluşturmasını sağlayacak aktif gruplar serbest hale getirilir.

ETLEME ( KAVALETO ): Kireçlik işlemiyle şişmeye maruz kalan derinin, deri üretiminde öneme sahip olmayan yağlı tabakası olan hipodermis mekanik olarak deriden uzaklaştırılır.

YARMA (Kireçlikten):  İstenilenden çok kalın olan derinin asıl deri üretiminde kullanılacak cilt kısmının elde edilmesi için kesitinden yarıldığı işlemdir.

KİREÇ GİDERME: Kireçlik işlemiyle deriye kimyasal veya mekanik olarak bağlı olan kirecin giderilmesi işlemidir.

SAMA: Spesifik enzimlerin kullanımıyla deri üretiminde işe yaramayan tipteki proteinlerin çözünmesi sağlanır.

YAĞ GİDERME: Yağ oranı yüksek olan koyun derileri gibi deriler için yağ oranını sorun teşkil etmeyecek düzeye indirme işlemidir.

PİKLE: Krom tabaklama maddelerinin deri kesitine kadar inerek tabaklama işlemini gerçekleştirebilmesi için derinin asitlendirilmesi işlemidir.

TABAKLAMA: Daha önceki işlemlerde mümkün olduğunca saflaştırılan derinin ana maddesi olan kollagenin bozunmadan ve kokuşmadan kullanılabilecek sağlam bir yapıya dönüştürülmesidir.

ASORT: Tabaklanmış derilerin cilt durumu v.b gibi kalite özelliklerine göre sınıflara ayrılması işlemidir.

SIKMA: Deride varolan fazla suyun mekanik olarak giderilmesi işlemidir.

YARMA (Tabaklama Sonrası): İstenilenden çok kalın olan derinin asıl deri üretiminde kullanılacak cilt kısmının elde edilmesi için kesitinden yarıldığı işlemdir. Böylece deri istenilen traş kalınlığına yaklaştırılmış olur. Ayrıca elde edilen yarma deriler çeşitli şekillerde değerlendirilirler. Deriler kireçlikten yarılmış ise tabaklama sonrasında genellikle yarılmazlar.

TRAŞ: Deriler mekanik olarak istenilen bitiş kalınlığına ayarlanırlar.

NÖTRALİZASYON: İleriki işlemlerde kullanılacak boya, dolgu ve yağlama maddelerinin deriye iyi işleyebilmesi için derinin asitliğinin azaltılması işlemidir.

RETENAJ: Derinin istenilen dolgunluk, sıkılık, mukavemet gibi özelliklere sahip olması için çeşitli sentetik ve/veya bitkisel maddeler ile işlem görmesidir. Böylece tabaklama işlemi geliştirilmiş olur.

BOYAMA: Derinin çeşitli tipteki boyama maddeleriyle renklendirilmesi işlemidir.

YAĞLAMA: Derinin istenilen yumuşaklık ve tutum gibi özelliklere sahip olarak kullanılabilir forma dönüşmesi için çeşitli özellikteki yağlama maddeleriyle muamele edilmesi işlemidir.

AÇKI SIKMA: Derinin mekanik olarak suyunun giderildiği ve açıldığı işlemdir.

KURUTMA: Çeşitli yöntemler ile derinin nem seviyesinin düşürülerek kuru hale getirildiği işlemlerdir.

FİNİSAJ: Mamül deride istenilen özelliklerinin sağlandığı işlemleri kapsayan geniş bir aşamadır. Deriye son hali finisaj işlemleriyle verilir.

Ayrıntılı bilgi ve destek için geredederi@hotmail.com

Kategori:Deri Teknolojisi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın