İçeriğe geç

Deri Post, Koyun Kuzu Postu, Dana Postu, Tüylü Deri, Deri Halı

Hamderiler en çok ayakkabı, giysi, saraciye ürünleri, döşemelik vs. gibi alanlarda ürünlerin ana materyali olan derinin üretilmesi için kullanılır. Fakat bunların yanı sıra özellikle dekoratif amaçlı olarak yünü/kılı üstünde de üretilebilirler. Bu tarzdaki derilere genel olarak POST denilmektedir. Deri Post terimi ise daha açıklayıcı bir tanımdır. Eğer elde edildiği hayvan küçükbaş ise PÖSTEKİ terimi de kullanılır. Büyükbaş sığır cinsinden elde edilenler Dana Postu, İnek Postu, Sığır Postu şeklinde anılabilirler. Halk dilindeki en tanımlayıcı tabir ise TÜYLÜ DERİ şeklindedir.

İlk başta şunu belirtmek gerekir ki normal postlardan bahsedersek, bu postların elde edildiği hayvanlar et ve süt endüstrisi için yetiştirilirler ve asla derileri için kesilmezler. Sadece egzotik deri üretimi için özel kürklük hayvanlar derileri için yetiştirilip kesilirler fakat bunların oranı çok çok düşüktür. Bu yüzden insanların et yeme alışkanlıklarının bir sonucu olarak kesilen hayvanlardan elde edilen yan ürünler ve hatta atıkların değerlendirilmesi deri üretimini kapsamaktadır.

Kuzu Postu

Deri post yapımı zahmetli bir iştir. Öncelikle hamderinin bozulmamış taze ve/veya iyi saklanmış olması gerekir. Çünkü hamderi uygun şekilde konserve edilmemişse (tuzlanmamışsa) işlemler esnasında kıllar/yünler deriden kolayca ayrılabilir. Bu sebeple kılı/yünü üzerinde işlenecek derilerin kaliteli ve bozulmamış olması esastır. Normal deri işlentisinde gerçekleştirilen kıl giderme ve kireçlik işlemleri haliyle bu derilere uygulanmaz. Bu sebeple uygun yumuşaklığın elde edilmesi için farklı yöntemlere başvurulur.

Beyaz kuzu postu

Halk dilindeki tüylü deri tanımı aslında pek uygun değildir. Çünkü tüy kuşta olur. Büyükbaş hayvan derisindekilere kıl, koyunlardakilere ise yün denilmektedir. Fakat halk dilinde postu en iyi karşılayan tabirin tüylü deri olduğu da aşikardır.

Desenli Kuzu Postu

Postların elde edilmeleri ile ilgili bilgi ve küçükbaş ve büyükbaş post temini için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

geredederi@hotmail.com

Kategori:Deri TeknolojisiGerede Deri Sanayi

2 Yorum

  1. Bir canlı düşününki her şeyi değerli her şeyi kullanılabiliyor. Evet İnek o etinden sütünden derisinden hatta dışkısından bile faydalanıyoruz. Hintliler çok haklı :=)

Bir cevap yazın