İçeriğe geç

DERİ HAKKINDAKİ GERÇEKLER

leathernaturally.org sitesinden Türkçe’ye çevrilmiştir. geredederi@hotmail.com

Yazılı Metin hali:

DERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR MATERYALDİR

Düzgün bir şekilde elde edilmiş ve işlenmiş deri gerçekten sürdürülebilir bir malzemedir. Hamderiler çoğunlukla et ve süt endüstrisine bağlı bir yan üründür. Hamderinin en iyi değerlendirilmesi mamul deriye dönüşümü ile olmaktadır. Deri endüstrisi; hamderiyi işleyerek doğal ve uzun ömürlü bir materyal yaratmaktadır.

NEREDEYSE HER TÜRLÜ HAMDERİDEN MAMUL DERİ ELDE EDİLEBİLİR

Neredeyse tüm deriler mamul deri yapımında kullanılabilir. Bir malzemenin “deri” olarak adlandırılabilmesi için tamamen orijinal lifli yapı esasında olması gerekir. Kıl veya yün; uzaklaştırılmış veya uzaklaştırılmamış olabilir. Deri gibi görünmesi için yapılan sentetik materyaller bazen “sentetik deri” olarak yanlış bir şekilde adlandırılmaktadırlar. Bu terim, bir pazarlama argümanı olarak kullanıldığında yasal olarak sorun yaratabilir ve bazı ülkelerde açıkça yasa dışıdır.

DERİ; GÜZELLİK, KONFOR VE KULLANILABİLİRLİĞİ KOMBİNE ETME ÖZELLİĞİNE SAHİP EŞSİZ BİR MATERYALDİR

Deri çok çeşitli finisajlı ve renklerde elde edilebilir, form ve işlevi arasında bir denge sağlar. Deri ürünleri dayanıklıdır ve genellikle zaman geçtikçe kişisel kullanımla birlikte daha da güzelleşerek konforu artarak en uygun hale gelir.  Doğal finisajlı olan deriler ayrıca nefes alabilirlik özelliği sayesinde sıcaklığı düzenleme özelliğine sahiptirler. Deri, rüzgâr ve soğuğa karşı koruma sağlar ve yağmura ve kara dayanıklı hale getirilebilir.

DERİ TABAKLAMA İŞLEMİ MODERN, GÜVENLİ VE EFEKTİF BİR İŞLEMDİR

Hamderiyi mamul deriye dönüştürmek için birçok farklı yöntem kullanılır. Bunlardan en çok bilinenler krom ve bitkisel tabaklamadır. Çevresel etkileri açısından tüm metotlar mukayese edilebilir ve endüstriyel gerekliliklere riayet edildiğinde tüm metotlar çevresel etki bakımından güvenlidirler.

Kategori:Deri Teknolojisi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın