İçeriğe geç

DERİ ÇALIŞMA GRUBU-LEATHER WORKING GROUP (LWG)

Firmaların sürdürülebilirlik ile ilgili yapması gereken temel koşulları tartışan, belirleyen, öneren ve bu koşullara uyulduğunda üreticileri belgelendiren kuruluşlar vardır. Bunlardan en önemlisi ve günümüzde ön plana çıkanı LWG (Deri Çalışma Grubu)’dir.

LWG günümüzde çok farklı sertifikalarla birlikte oluşan karışıklığı önlemesi, deri sanayisine özel olması, sadece kağıt üzerinde değil gerçekçi bir denetleme ile belgelendirme özellikleri açısından önemlidir. Ayrıca günümüzde deri sanayisinde trend haline gelen “sürdürülebilir üretim” anlayışı açısından özellikle canlı sağlığına ve çevreye uyumlu üretim yaptığını iddia eden işletmelerin bu durumu kanıtlaması ve dünya piyasasında yer sahibi olmasında etkili olmaktadır.

LWG’nin ürün kalitesi ile ilgisi yoktur. Tamamen yapılan üretimin ve ortaya çıkan ürünlerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesine dayanmaktadır.

LWG, deri üreticilerini değerlendirip sertifikalandırarak deri endüstrisinin çevresel etkisini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Ek olarak, deri tedarik zinciri üyeleriyle ilişki kurmak ve onlara işlerinde bilinçli, sürdürülebilir seçimler yapabilmeleri için bilgi vermek de amaçları arasındadır.

Çok paydaşlı bir girişim olarak LWG, endüstride, perakende sektöründe, Sivil Toplum Örgütleri ve bilimsel kuruluşlarla birlikte çalışmaktadır. 2005 yılında İngiltere’de kurulan ve deri işlemeyi şeffaf hale getirmek için çalışan bu gruba potansiyel olarak kritik maddeler kullanmayan ve ağır su ve enerji tüketimini azaltan üreticiler de dâhildir. İşyeri güvenliği de düzenli olarak kontrol edilmektedir.

LWG’nin https://www.leatherworkinggroup.com/ adresli internet sitesinden ayrıntılı bilgi alınabilir ve çeşitli sınıflara ayrılan LWG belgelerine sahip deri firmaları görünütülenebilir.

Türkiye’den de birçok firmanın LWG belgesine sahip olduğu görülmektedir. Bunak karşın Türkiye’de deri üretiminin merkezi olma iddiasını kuvvetli şekilde sürdüren Gerede’den firma olmaması göze çarpmaktadır. Bunun sebebi Deri Organize Sanayi Bölgesi’nin atıkları yönetimi ile ilgilidir. En kısa zamanda bunun çözülmesi ve Gerede’deki tabakhanelerin bu belgeyi almaya başlamaları gerekmektedir.

Kategori:Deri TeknolojisiGerede Deri Sanayi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın