İçeriğe geç

Ayak-Ayakkabı Uyumu, Ayak Numarası Belirlenmesindeki Detaylar


Kısa parmaklı ve uzun parmaklı ayaklar için farklı uygunluk ölçütleri vardır. Doğru ayak-ayakkabı uyumu sadece topuktan parmağa olan toplam uzunluk değil ayrıca topuktan parmak köküne olan ayak kemeri uzunluğunu da kapsamaktadır. Ayakkabılar ayak parmak kökünün bükülebilmesini sağlayacak şekilde tasarlanırlar. Doğru bir ayak-ayakkabı uyumunda parmak kökü ayakkabının en geniş kısmında konumlandırılmış olmalı ve parmaklara boşluk sağlayarak onları sıkıca kuşatarak hapsetmemelidir.

Doğru olmayan ayak-ayakkabı uyumu birçok ayak problemine yol açabilir ayrıyeten genel bir konforsuzluğa ve ayakkabıların yıpranmasına sebep olur. Eğer ayakkabıda ayak kemeri uygun pozisyonda olmazsa ayak yorgun ve konforsuz olur.


Aşağıdaki şekilde gösterilen ayak doğru bir şekilde uyum gösterir. Ayakkabının kemeri ve ayak parmağı kökü aynı noktada buluşmuştur. Ayak kemeri ayakkabıda uygun bir pozisyondadır. Ayak ve ayakkabı; parmaklar düz biçimde kalarak ve kemer tamamen desteklenerek aynı kısımda bükülmektedir. Doğru bir uyum için ayak parmaklarının önünde yeterli boşluk vardır. Bu ayakkabının şeklini korurken doğru bir uyum ve konforu sağlar.

Kategori:Ayakkabı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın