İçeriğe geç

Davul Derisi

Davul derisi bir hamderi ürünü olarak da düşünülebilir. Kısaca davul derisi; kireçliği ve kıl giderme işlemi yapılmış ve ardından yeteri kadar kireç giderme işlemine tabi tutulmuş, istenilen kalınlığa getirilerek derinin her iki tarafı da özel solüsyonlarla oda sıcaklığında gergi işlemi ile ani kurumaya maruz bırakılarak oluşturulan bir deri tipidir. Deri yüzeyi çeşitli kimyasallarla da muamele edilebilmektedir. DAVUL DERİSİ her türlü deriden yapılabilir fakat kalınlığının fazla olması isteniyorsa büyükbaş deriden yapılmalıdır.

Davul derisi davul için kullanılabileceği gibi ayrıca farklı amaçlar için de kullanılabilir. Bu sebeple hamderinin tabaklanmadan oluşturulan bu deri tipinin genel ismine davul derisi denebilmektedir. Bu tür derinin kullanımı plastik malzemelerle ilgili teknolojinin gelişmesi ile sınırlı halde kalsa da eşsiz deri özellikleri istendiğinde halen tercih edilmektedir.

Davul derisi bitmiş deri gibi tabaklanmaz ve genellikle yağlanmaz. İlk paragrafta bahsedildiği gibi Islatma-Yumuşatma, Kıl giderme-Kireçlik, Kireç Giderme işlemeleri uygulanır. Ayrıca derinin kalınlığının ayarlanması için yarma ve traş gibi işlemlere tabi tutulur. Derinin hipodermis tabakasındaki yağı almak için de Etleme (Kavaleto) işleminin de yapılması gerekir.

Davul derisi temin etmek ve bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz: geredederi@hotmail.com

Kategori:Deri Teknolojisi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın