İçeriğe geç

Gerede MYO DERİ TEKNOLOJİSİ PROGRAMI Yeni Öğrencilerini Bekliyor

BAİBÜ Gerede MYO DERİ TEKNOLOJİSİ PROGRAMI, Türkiye’de deri eğitimi veren 3 ön lisans programından birisi. Yıllardır deri sektörüne nitelikli eleman sağlayan programın tercih edilme eğilimi son iki yıldır zirveye çıkmış durumda.

Öğretim Görevlisi Deri Yüksek Mühendisi Kemal KILINÇ, Gerede’deki tabakhanelerin, Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde üretime başlamalarıyla birlikte teknik eleman ihtiyacının artmasına da bağlı olarak Deri Teknolojisi programının tercih edilen bir program haline geldiğini ve yılda binlerce mezun veren ön lisans ve hatta lisans programlarıyla karşılaştırıldığında, mezunların çok büyük bir avantaja sahip olabildiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 “Sektörde teknoloji, makinalar, kimyasallar ne kadar gelişirse gelişsin, bunları yönetebilecek teknik insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Deri Sanayicileri ve Deri Kimyasalları firmaları sürekli olarak bizden yeni mezun deri teknikeri çalıştırma taleplerini yinelemektedirler. Deri sektöründe çalışmak isteyenler mutlaka kolayca iş bulabileceklerdir. Ayrıca deri sanayicileri ve çeşitli kuruluşlar her yıl belirli sayıda öğrenciye burs imkânı da sağlamaktadırlar.”

                “Yaptığımız müfredat değişiklikleri ile ders sayısını azaltarak uygulamalı mesleki dersleri ön plana çıkardık. Uygulamalı dersleri yapmak için atölyemiz ve deri test cihazlarımız mevcut. Ayrıca 3 dönem yüksekokulumuzda ders gören öğrenciler 4. Dönemi ise sanayi kuruluşlarında staj yaparak geçirmektedirler. Bu sayede iş hayatına entegrasyonları da çok kolay hale gelebilmektedir.”

                Son yıllardaki tercih istatistiklerine baktığımızda farklı bir ön lisans programında mümkün olmayan bir başarı elde ettik. Örneğin 2022 yılında tercih eden öğrencilerin yarısından fazlası 1. tercih olarak Deri Teknolojisi Programını tercih etmişler. Yine birçok öğrencimiz çok rahat bir şekilde lisans programlarına yerleşebilecekken ilk tercih olarak programımızı tercih etmiş. Bizler de bunun bilincinde olarak dünya literatüründeki deri teknolojisi ile ilgili güncel bilgileri ve uygulamaları öğrencilerimize aktarıyoruz. Başarılı ve azimli öğrencilerimiz yüksek maaşlarla işe başlayabiliyorlar veya birkaç senelik tecrübe ardından farklı bir meslekte elde edilemeyecek maaşlara ulaşabiliyorlar. Bu sebeple 2023 yılında üniversite tercihi yapacak öğrencileri Deri Teknolojisi Programı’nı tercih etmeye davet ediyoruz”

Kategori:Deri TeknolojisiGerede Deri Sanayi