İçeriğe geç

Dünya Ayakkabı Kongresi İstanbul’da gerçekleştirildi

Bu haber www.magazineleather.com Internet sitesinden alınmıştır.

Dünya ayakkabı kongresi bu sene Türkiye İstanbul merkezli olarak başladı. Sektörden Uluslararası konuşmacıların ve dünyanın önde gelen firma sahiplerinin konuşmacı olarak yer aldığı organizasyonda inovasyonlar, sektörün geleceği ve en önemlisi de sürdürülebilirlik vurgulanarak yeşil reformun ışıklarını yaktı.

7. Dünya Ayakkabı kongresi Türkiye ev sahipliğinde, ‘Eğer dünyanın bir başkenti olsaydı o da Istanbul olurdu.’ Napolyon’un da söylediği gibi istanbul’da organize edildi. Kongreye dünyanın bir çok ülkesinden konuşmacılar ve kongreyi takibe gelen ziyaretçiler katılım sağladı.

Avrupa Ayakkabı Konfederasyonu (CEC) ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) ortaklaşa düzenlediği 7. Dünya Ayakkabı Kongresi, Açılış konuşmalarını ev sahibi ülke TASD başkanı Berke İÇTEN ve kongre ortağı CEC ve APICCAPS başkanı Luis ONOFRE yaptılar. Ve ardından, İstanbul Sanayi Odası başkanı Şekib AVDAGİÇ Istanbul valisi Davut GÜL protokol açlışı yaparak CEC başkanı Luis ONOFRE ve TASD başkanı Berke İÇTEN Istanbul valisi Davut GÜL’e plaket takdim edilerek protokol açılış yapıldı. Türkiye’den bir çok sektör temsilcilerinin de katıldığı organizasyonda B2B görüşmelerini sağladı.

Kahvaltı ve açılış konuşmalarının ardından, Kongre dört oturumda iki gün olarak düzenlendi.

Dünyanın en ünlü fütüristlerinden küresel medyada düzenli olarak yer alan Matthew GRIFFIN, 7 ana başlıkta topladığı sunumunda, Sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi, geri dönüşümler, bio çözümler, inovasyon ve yapay zeka ve uzay çağında teknoloji bilgilendirici konularını ele aldı.

Moderatör ekonomi profesörü Erhan ASLANOĞU kongre boyunca konuşmacıları ağırladı. İlk oturumda ECOALF Ayakkabı ve Aksesuar Direktörü Miguel POMARES, Sürdürülebilirlik temalı konuşmasında sıfır emisyona geçişe öncülüğünün süreçlerini anlattı.

İlk oturumun ikinci konuşmacısı, moda markalarının koleksiyonlarını 3D olarak sanallaştıran ve Future Fashion kurucusu Francesco CARPINETI, sanat camiasının detaylandırıcı ve yapay zeka-moda serüveninden bilgiler aktardı.

İlk oturumun üçüncü konuşmacısı, spor ayakkabı endüstrisinde Li-Ning Markası Ayakkabı yenilikçisi Yuxiang YANG, Mühendislik geçmişi ile ürün araştırma, geliştirme, ticarileştirme ve üretim konularında detaylı bilgiler aktardı.

İlk oturumun dördüncü konuşmacısı, Lc WAIKIKI CEO Yardımcısı, Tahsin AKAR, globalizasyon konularına değindi.

İlk oturumun beşinci konuşmacısı, Alibaba.com İş Geliştirme uzmanı Kubilay GENÇKAN, e-ticaret ağında başarılı olmanın püf noktalarını anlattı.

İkinci oturumun moderatörülüğünü Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan ZANDAR, Marka geliştirme stratejilerine ve Küresel Üretim pazarına değindi.

İkinci oturumun birinci konuşmacısı, CLARKS CEO’su Jon RAM, Sürdürülebilirliği konu alarak küresel ölçekteki hedefleri anlattı.

İkinci oturumun ikinci konuşmacısı, İspanyol PIKOLINOS markası Kaizen, sürekli iyileştirme ve verimlilik konusunda vizyon sahibi Julia PEREZ DE TUDELA NAVARRO, endüstri 5.0 neredeyse anlattı, yenilikçi çözümleri içeren anektotlar paylaştı.

İkinci oturumun üçüncü konuşmacısı, Dünyaca ünlü alman markası DEICHMANN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Manfred KRONEDER, Müşteri odaklılığın küresel bir güç merkezi olduğu ve sürdürülebilirlik hedeflerinin detaylarına değindi.

İkinci oturumun dördüncü konuşmacısı, Türkiye’de kurulmuş köklü bir geçmişe sahip DESA deri CEO’su kendi anadili hariç üç dil bilen vizyoner yönetici kimliği ile Burak ÇELET, konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı münasebetiyle Ülkesinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı. Türkiye’nin önemli ölçekte Deri alanında faaliyetlerinin olduğunun yanısıra, Deri giyim, deri ürünleri ve aksesuarları konusunda ve sürdürülebilirlik konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

üçüncü oturumun ilk panelin birinci konuşmacısı, Teknolojik ve organizasyonel açıdan yenilikçi çözümler geliştiren SPIN360 Kurucusu ve CEO’su Federico BRUGNOLI, Moda Sürdürülebilirlik alanında inovasyon gezegen için yenilikçi teknolojiler konusuna değindi.

üçüncü oturumun ikinci konuşmacısı, MASSACHUSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (MIT) kıdemli danışman olan Yuly FUENTES-MEDEL, Moda persfektifinden bilim ve sürdürülebilirlik eksenli açıklamalarıyla sanatta inovasyon konularına değindi.

üçüncü oturumun üçüncü konuşmacısı, VIBRAM GROUP Küresel Sürdürülebilirlik Direktörü Marco GUAZZONI, sürdürülebilirlik hedeflerin detaylarını anlattı.

üçüncü oturumun dördüncü konuşmacısı, FOOTWEAROLOGY CEO’su ve Kurucu Ortağı Nicoline VAN ENTER, sürdürülebilir bir geleceği yaratmak yenilikçi çözümler üretmek temalı konulara değindi.

Üçüncü oturumun beşinci konuşmacısı, Deri endüstrisi avrupa sektörünün %60’ından fazlasını kapsayan İtalyan tabaklama endüstrisini temsil eden UNIC Italyan Tabakhaneler Birliği’nin Başkan Yardımcısı Luca Boltri, Sürdürülebilirlik temalı konuşmasında tabakhanelerin sürdürülebilirlik eylem planları ve ham deri konusunda verileri anlattı. Geri dönüşüm çözümleri ve atık su konusunda da önemli detayları anlattı.

Birinci günün gecesi kokteyl düzenlendi, Türk kültüründen özgün müzikler eşliğinde gala düzenlendi.

Üçüncü oturumun ikinci panelin birinci konuşmacısı, AMERİKAN KONFEKSİYON VE AYAKKABI DERNEĞİ (AAFA) Başkanı ve CEO’su Stephen LAMAR, Sürdürülebilirliğin yasal çerçevelerine değinerek tedarik zinciri ve üretim noktasında da sürdürülebilirliğin vurgusunu yaptı.

Üçüncü oturumun ikinci panelin ikinci konuşmacısı, Ayakkabı markası PARABOOT kurumsal direktörü Clémentine COLIN RICHARD, Sürdürülebilirlik konusunda şirketlerinin ne denli çözüm odaklı olduğundan bahsederek, Sürdürülebilir geleceği eğitimler vererek aşınması konusunda demeçler verdi.

Üçüncü oturumun ikinci panelin üçüncü konuşmacısı, Çin Deri Endüstrisi Birliği Genel Sekreter yardımcısı Hua Lu, Deri endüstrisinde sürdürülebilirlik eylam planlarından bahsederek ayakkabı için deri kullanımındaki verileri aktardı.

Üçüncü oturumun ikinci panelin üçüncü konuşmacısı, Arjantin Ayakkabı Sanayi Odası Sekreteri Horacio MOSCHETTO, bölgelerindeki ayakkabı imalat süreçlerindeki sorunlar ve çözümlerden bahsederek sürdürülebilirliğe konuşmasında yer Verdi.

Dördüncü oturumun birinci konuşmacısı, Gensi Group S.r.l CEO’su Gennaro PIGLIACAMPO, Ayakkabı üretim süreçlerinden bahsederek, teknolojik inovasyonlarına da değindi.

Dördüncü oturumun ikinci konuşmacısı, THIERRY RABOTIN CEO’su Giovanna CEOLINI, tedarik zinciri ve sürdürülebilirlik temalı konuşmasında küresel ayakkabı endüstrisinin güncel konuları olan inovasyona da değindi.

Son konuşmacı olarak Uluslararası Ayakkabı Teknisyenleri Birliği (UITIC) Başkanı Sergio DULIO, Yeşil dönüşüm ve Sürdürülebilirlik vurgusunu yaparak tasarımda inovasyon konusuna da değindi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İÇTEN’in Kapanış konuşmasını yaparak Plaketler verildi. İkinci günün ögle saatlerinde dördüncü oturum tamamlandıktan sonra üç ana firmaların fabrika gezileri ile kongre tamamlandı. 

Kategori:Ayakkabı