DERİ İŞLEME REÇETELERİ – Reçete Formu

Hamderi mamul deri haline gelinceye kadar birçok işlemden geçer (Bknz: Deri Üretim Aşamaları). Bu işlemlerin nasıl yürütülmesi gerektiği ile ilgili dokümanlara deri işleme reçeteleri denir. Deri işlem aşamalarındaki genellikle; ne kadar su kullanılması gerektiği, ne kadar ve hangi kimyasaldan kullanılması gerektiği, işlem sıcaklığı, işlem süresi ve diğer ayrıntılar bu reçetelerde belirtilir.

Deri işleme reçeteleri istenen deri türüne göre zamanla oluşturulan, dikkatle uygulandığı taktirde standart üretime imkan sağlayan önemli dokümanlardır. Özellikle renk ve diğer ayırt edici deri özelliklerinin kayıt altına alınmasında da büyük öneme sahiptirler. Üretilen farklı deriler için sürekli başvurulan bir arşiv niteliği vardır. Reçeteler denemeler yoluyla meydana getirilirler ve hammaddeye ve istenilen deri türüne göre modifiye edilmeleri gerekebilir. Deri üretim reçeteleri ile ilgili “ideal reçete yoktur, yol gösterici reçete vardır” kuralı çok önemlidir. İdeal reçete işlem sırasındaki koşullara bağlı olarak ortaya çıkarılmalıdır. Reçetede hangi deri işlem safhası olursa olsun tüm ayrıntıların belirtilmesi ilerisi için çok önemlidir. Deri tekstil materyallerinde olduğu gibi homojen bir materyal değildir. Her derinin yapısı ve hatta derinin farklı bölgeleri dahi farklı özellikler gösterir. Yine işletmelerdeki farklılıklar da derinin karakterini değiştirir Bir tabakhanede çok başarılı olabilen bir reçete diğer bir tabakhanede hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden deri-kimyasal-su üçlüsünü bir araya getiren ve yöneten insan faktörü, yani teknik ve mesleki bilgi ve deneyim çok önemlidir. Gerekli teknik ve mesleki deneyime sahip kişiler reçeteleri irdeleyerek kendilerine en uygun hale modifiye edebilirler. Daha ileri düzeyde ise sıfırdan reçete yazabilirler.

Aşağıda Islatma ve Kireçlik işlemlerinin nasıl uygulanması gerektiğini anlatan bir reçete vardır. Reçete kimyasal üreticisi bir firmanın herkese açık olarak sunduğu bir reçetedir. Kimyasal üreticileri reçetelere kendi kimyasallarını monte ederler ve bu reçeteler kimyasal üreticilerine göre tavsiye niteliğindedir. Genellikle reçetelerin alt kısmında farklı koşullar sebebiyle, farklı sonuçların çıkabileceği ve verilen reçetelerin garanti edilmediği vurgulanır.

Deri işlentisinde kullanılacak su ve kimyasal oranı genel olarak deri ağırlığı üzerinden verililir. Bunun istisnası ise kürk üretimindedir. Kürk-süet üretiminde kimyasallar kullanılan su miktarına bağlı olarak genellikle gram/litre şeklinde ifade edilir. Örneğin 1:15 (Deri ağırlığının 15 katı) Su, 3 g/l X Kimyasalı. Bu sebeple kürk-süet üretimindeki reçeteler buna göre dizayn edilirler.

Reçeteler yaş işlemlerde olduğu gibi FİNİSAJ işlemlerinde de kullanılır. Finisaj reçeteleri genel olarak birim şeklinde ifade edilir. Örnek olarak: 100 Birim su, 50 birim boya, 20 birim x maddesi, 30 birim y maddesi gibi… Finisaj reçete formuna bir örnek aşağıda verilmiştir.

Profesyonel görünümlü, miktar hesaplamalı, maliyet hesaplamalı gibi seçenekler bulunan reçete formu ve deri üretim reçeteleri edinmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz… geredederi@hotmail.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir